Početna Arhiva  

Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije

28. rujna 2008.: Svjetski dan srca

Znate li i Vi svoj rizik?

Svjetski dan srca

Svake godine 17,5 milijuna osoba u svijetu umire zbog bolesti srca i moždanog udara. Smanjenje dnevnog unosa soli za 3 grama uzrokuje smanjenje smrtnosti od moždanog udara za 20%, a od bolesti srca za više od 15%1. Ovom jednostavnom mjerom; smanjenjem konzumacije za pola žličice soli dnevno mogu se sačuvati milijuni života. WHO preporučuje maksimalan dnevni unos soli od 5 grama (otprilike jedna čajna žličica)2. Visoki krvni tlak ili hipertenzija je najveći pojedinačni rizični čimbenik za nastanak bolesti srca i moždani udar i trenutačno pogađa više od milijardu osoba na svijetu3.

Procjenjuje se da će do 2025. godine više od 1,5 milijarda ljudi4, ili približno jedna od tri odrasle osobe starije od 25 godina, imati povišen krvni tlak. Zbog toga je cilj ovogodišnjeg Svjetskog dana srca potaknuti ljude na akciju kako bi saznali svoj rizik za razvijanje ove bolesti.

Nekoliko je čimbenika koji povećavaju rizik razvoja visokog krvnog tlaka, uključujući i dnevni unos soli. "Usvajanjem zdravog načina života hipertenzija se može kontrolirati" rekao je prof. Shahryar Sheikh, predsjednik Svjetskog kardiološkog saveza. Izbjegavanjem slanih jela, suzdržavanjem od dodavanja soli hrani i povećanjem svijesti o prisutnosti soli u hrani u restoranima i prehrambenim proizvodima, možemo smanjiti unos soli za 3 grama dnevno.

Rizični čimbenici za nastanak bolesti srca i moždanog udara uključuju visoki krvni tlak, povišenu razinu kolesterola i šećera u krvi, pušenje, nedovoljan unos voća i povrća, prekomjernu tjelesnu težinu i tjelesnu neaktivnost. Zajedno ovi čimbenici uzrokuju 80% smrtnosti od bolesti srca i moždanog udara5.

"Nismo dovoljno svjesni koliko naš način života i nasljeđe doprinose razvoju bolesti srca i moždanom udaru. Nikada nije prerano i nikada nije prekasno početi brinuti o vlastitom srcu. Ako saznate koliki je vaš rizik možete poduzeti jednostavne, ali značajne mjere kako bi živjeli dulje i kvalitetnije." rekao je prof. Shahryar Sheikh. Od visokog krvnog tlaka možete oboliti u svako doba života. Nema vidljivih simptoma ove bolesti. Jedini je način da saznate bolujete li od ove bolesti posjeta liječniku i redovita kontrola krvnog tlaka. Zbog toga je moto ovogodišnjeg Svjetskog dana srca "Znate li i Vi svoj rizik?".

Ove godine će se Svjetski dan srca obilježiti u više od 100 zemalja aktivnostima kontrole zdravlja, šetnjama, utrkama, javnim nastupima, znanstvenim forumima, priredbama, koncertima i sportskim turnirima.

Od bolesti srca i moždanog udara umire jedna osoba svake 2 sekunde6, odnosno 17,5 milijuna godišnje, što je jednako smrtnosti od HIV/AIDS-a, tuberkuloze, malarije, dijabetesa, svih oblika karcinoma i kroničnih respiratornih bolesti zajedno7.

Javnost nedovoljno pažnje pridaje rizičnim čimbenicima za nastanak bolesti srca, moždanog udara i visokog krvnog tlaka, u usporedbi s mnogo "senzacionalnijim" zdravstvenim problemima. Posljedično se precjenjuje smrtnost od rijetkih rizika, dok je razumijevanje ovih, najčešćih, nedovoljno. Cilj Svjetskog dana srca je da poveća svijest javnosti o ovim rizicima.

Europska komisija i Europsko kardiološko društvo usvojili su lani Europsku povelju o zdravlju srca koju je do sada potpisalo dvadesetak zemalja, a uskoro bi je u povodu Svjetskog dana srca trebala potpisati i Hrvatska. Prilikom usvajanja Europske povelje o zdravlju srca Europsko kardiološko društvo, Europska komisija i druge institucije pozvale su države i zdravstvene organizacije da podrže i Deklaraciju Sv. Valentina iz 2000. godine koja kaže da "svako dijete rođeno u novom mileniju ima pravo živjeti najmanje do dobi od 65 godina bez kardiovaskularnih bolesti koje se mogu spriječiti".

Literatura:

  1. Joint WHO/FAO Expert Consultation. WHO Technical Report Series 916: Diet, Nutrition and the Prevention of Chronic Diseases. 2003. World Health Organization. Geneva, 2003
  2. Joint WHO/FAO Expert Consultation. WHO Technical Report Series 916: Diet, Nutrition and the Prevention of Chronic Diseases. 2003. World Health Organization. Geneva, 2003.
  3. AHA, Journal Report 04/10/2007.
  4. AHA, Journal Report 04/10/2007.
  5. WHO Report : Preventing Chronic Diseases, A Vital Investment, 2005.
  6. WHO Report: Preventing Chronic Diseases, A Vital Investment, 2005.
  7. WHO 2005 - Preventing Chronic Diseases: A Vital Investment.

Izvor: http://www.world-heart-federation.org/what-we-do/world-heart-day/


Prevela i uredila:

Senka Samardžić, dr. med, specijalist javnog zdravstva