Početna Arhiva  

Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije

Hepatitis B

Kronična hepatitis B virus (HBV) infekcija je u svijetu najčešća bolest jetre. Procjenjuje se da danas od ove bolesti boluje oko 300 milijuna ljudi. Najviše oboljelih je u Kini, jugoistoku Azije, istoku Europe i Africi. Bolest se širi seksualnim putom, tijekom trudnoće i poroda, unutar obitelji ukoliko je jedna osoba vironoša, ubodima nesterilnim iglama, a ponekad i kao posljedica različitih medicinskih aktivnosti. Zaražavanje najčešće prolazi bez ikakvih vidljivih znakova bolesti (inaparentno), dok rijetki oboljeli pokazuju žuticu i povišene jetrene transaminaze. Oko 90% zaraženih (bez obzira na kliničku sliku bolesti) se obeskliči nakon kraćeg vremena. Ostali zaraženi (bolesni) mogu ostati duže vrijeme kliconoše što na kraju dovodi do različitih jetrenih bolesti i oštećenja od kojih je hepatocelularni karcinom najteža (HCC). U Azijskim i Afričkim zemljama prijenos virusa s majke na dijete je višestruko viši nego u Europi ili u Hrvatskoj gdje je u pravilu iznimka. Novorođenče zaraženo virusom je u najvišem riziku za relativno brzi razvoj HCC. Stoga se u razvijenom svijetu provodi provjera trudnica na prisutnost virusa. U KB Osijek ovakvo ispitivanje trudnica provodi se već 20-tak godina. Prvi puta u Hrvatskoj, u KB Osijek započelo je 1987. cijepljenje djece pozitivnih majki samo dvije godine nakon pojave prvog cjepiva protiv HBV.

Serološki pokazatelji hbv zaraze i procjena razvoja bolesti

Bolesnici s kroničnom HBV zarazom imaju različite serološke, virološke, biokemijske i histološke pokazatelje. Serološki pokazatelji koji se koriste za procjenu bolesti bolesnika s kroničnom HBV zarazom kao i njihovo značenje prikazani su u tablici 1.

Tablica 1 . Serološki pokazatelji koji se koriste za procjenu bolesti bolesnika s kroničnom HBV zarazom i njihovo značenje
HBsAg Zaraza s HBV
Anti-HBs Protutijelo, oporavak odHBv
Anti-HBc Izloženost HBV
HBeAg Općenito, nalazi se u bolesniku a akutnom HBV zarazom
Anti-HBe Općenito, nalazi se u bolesnika sa serokonverzijom od akutne u inaktivnu HBV zarazu

Znak HBV zaraze je pozitivan HBs antigen (HBsAg). Svi koji imaju pozitivan HBsAg imaju kroničnu HBV zarazu. Oporavak od HBV zaraze je povezano s razvojem protutijela protiv HBs antigena (anti-HBs). Protutijelo protiv HBc antigena (anti-HBc) prisutno je u svih zaraženih HBV bez obzira kakav im klinički tijek bolesti. U prošlosti zaraženi su se također dijelili u one s HBe antigenom (HBeAg, akutni hepatitis) i one s protutijelom protiv HBe antigena (anti-HBe, inaktivna zaraza). Razlog u prošlosti za razlikovanje zaraženih prema e antigenu i protutijelu prema e antigenu postojaše zbog toga što se nije određivala HBV DNA zbog loših mogućnosti njezinog mjerenja na razini od pola do 1 milijun kopija/mL. Današnje visoko osjetljive tehnike zasnovane na "polymerase chain reaction" (PCR) su u mogućnosti otkriti HBV DNA u količini od 500 kopija/mL. Zbog toga danas procjenjujemo razvoj HBV zaraze na temelju količine serumske HBV DNA umjesto e antigen statusa. Bolesnici s aktivnom HBV bolesti mogu biti e antigen pozitivni ili negativni. Također, najčešće bolesnici s aktivnom HBV zarazom imaju stalo povišenu razinu serumske alaninaminotransferaze (ALT). (tablica 2) Bolesnici s e antigen negativnom aktivnom HBV zarazom imaju mutaciju na "precore" genu polimeraze i nisu u mogućnosti proizvoditi e antigen. Ponekad bolesnici s aktivnom i inaktivnom bolesti mogu imati vrlo slične pokazatelje za koje kažemo da se nalaze u "sivoj zoni", odnosno da im u tom trenutku ne možemo reći što će se s njima dogoditi.

Tablica 2. Razlikovanje aktivne od inaktivne HBV zaraze
  Aktivna "Siva zona" Neaktivna
Serumska ALT Povišena Normalna ili povišena Normlna
HBsAg Pozitivan Pozitivan Pozitivan
HBeAg Pozitivan ili negativan Pozitivan ili negativan Negativan
Anti-HBe Pozitivan ili negativan Pozitivan ili negativan Pozitivan
HBV DNA (kopija/mL) >500.000 Promjenjiva količina <500.000
Histologija: Upala Aktivna
Promjenjivo
Nema
  Fibroza Promjenjiva Promjenjiva Promjenjiva

Tijek bolesti i prognoza

Prirodni tijek kroničnog B hepatitisa slijedi neki od patoloških putova prikazanih na slici 1. Pacijenti s kroničnim aktivnim hepatitisom B su u visokom riziku za razvoj ciroze jetre i HCC. Razvoj ciroze je polagani proces koji u većini bolesnika traje 10-20 godina. Takvi bolesnici imaju serumsku HBV DNA višu od 500.000 kopija/mL, odnosno imaju najčešće između 1 i 10 milijuna kopija/mL HBV DNA, povišenu razinu serumske jetrene aminotransferaze s različitim stupnjem fibroze jetre. Tijekom vremena pacijenti mogu razviti protutijela te iz aktivne preći u inaktivnu bolest. Ovaj proces se događa postupno od 5% na godinu.

Slika 1. Prirodni tijek hepatitis B virusne bolesti i prognoza
Prirodni tijek hepatitis B virusne bolesti i prognoza

Visina serumske HBV DNA u bolesnika s neaktivnim HBV zarazom je niža od 500.000 kopija/mL i najčešće s normalnom serumskom aminotransferazom bez značajnijih upalnih promjena u jetrenom tkivu. Ukoliko postoji, razvoj ciroze jetre u ovakvih bolesnika odvija se vrlo polagano. Bez obzira na to, ovi su bolesnici ipak u 10 puta manjem riziku za razvoj HCC (koji se može razviti i u nedostatku fibroze jetre) nego bolesnici s aktivnim HBV, ali su u 9 puta većem riziku nego opće stanovništvo. Ponekad u bolesnika pronalazimo nalaze koji ne mogu sa sigurnošću potvrditi da se radi o aktivnom ili neaktivnom hepatitisu. Za takve bolesnike kažemo da su u "sivoj zoni". Takvim bolesnicima uputno je napraviti biopsiju jetre ili pratiti što se događa s ostalim pokazateljima kroz neko vrijeme.

Rizik razvoja HCC povezan je sa stupnjem fibroze jetre i ima li bolesnik aktivnu ili inaktivnu zarazu HBV. Pacijenti s najvećim rizikom imaju cirozu jetre i aktivni hepatitis B bez obzira imaju li pozitivan ili negativan nalaz e antigena. Nešto je manji rizik za razvoj HCC u pacijenata s cirozom jetre i inaktivom zarazom. Još je manji rizik u bolesnika bez ciroze jetre, ali aktivnom bolesti, a najniži u bolesnika bez ciroze jetre i s inaktivnom bolesti. Ipak, u ovoj najmanje rizičnoj skupini rizik za razvoj HCC je 10-orostruko manji nego u pacijenata s cirozom jetre i aktivnom bolesti, odnosno rizik je 9-ostruko veći nego rizik od HCC u općoj populaciji. Stoga je potrebno redovno pretraživati bolesnika s kroničnim hepatitisom B na HCC, bez obzira na rezultate histoloških pretraga i aktivnu bolest.

Ciljevi liječenja kronične zaraze uzrokovane HBV su spriječiti cirozu jetre i spriječiti ili smanjiti rizik za nastanak HCC. U pacijenata s HBe antigenom pozitivnom aktivnom hepatitisom B serokonverzija je cilj liječenja koja se očituje nestankom e antigena i serumske HBV DNA, normalizacijom serumske ALT. U tom slučaju aktivni HBV prelazi u inaktivni HBV. Takvi pacijenti više nisu u riziku razvoja progresivne fibroze jetre, odnosno, fibroza se smanjuje nakon serokonverzije kao i mogućnost razvoja HCC. Cilj liječenja bolesnika s e antigen negativnim aktivnim hepatitisom je smanjivanje razine serumske HBV DNA i normaliziranje serumsle ALT. Bez serokonverzije e antigena nema niti smanjivanja serumske HBV DNA, odnosno uspješnog oporavka.


Autor:

dr. sc. Josip Milas, dr.med., specijalist epidemiologije